Kongres EKG – 12:30 panel: Media OOH – Inny Nowy Świat

Po raz pierwszy jako OOHlife.org byliśmy organizatorem panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Po raz pierwszy też tutaj pojawiło się nasze logo. Panel uważamy za udany sądząc po opiniach, jakie docierają do nas po jego zakończeniu. Zaprosiliśmy do niego osoby, które wypowiadając się razem, w jednym miejscu są w stanie stworzyć rzetelną wizję sytuacji, w której znaleźliśmy się my wszyscy po pandemii i w jej trakcie, ale przede wszystkim branża.

Zaczęliśmy od prezentacji gościa z zagranicy:

Globalne Nowe “Inne”

Streszczenie prezentacji po angielsku, od której zaczyna się panel

David McEvoy, dyrektor marketingu JCDecaux UK proponuje zmianę perspektywy z “patrzenia w dół” (look down) na “spojrzenie w górę” (look up).

W 2020 patrzyliśmy głównie w dół na ekrany komputerów, ZOOM, Netflix, a także telefonów i tabletów. Pojawiło się globalne zjawisko określane jako “zmęczenie ekranem” (screen fatigue). Przyznawało się do niego około 70% konsumentów w krajach Europy i USA.
Wraz z tym zjawiskiem wzrósł brak zaufania do sieci społecznościowych, co przyznaje 57% osób oraz znużenie reklamami – 70%.

Okazuje się, że pragniemy wychodzenia z domu i spotkań z innymi (60%) czyli chcemy wreszcie podnieść głowę i spojrzeć w górę, wokół siebie.

Także szefowie firm w 2020 deklarowali w 70% chęć zmniejszenia powierzchni biurowej, ale na początku 2021 podtrzymywało to już tylko ok. 20%.

Do pracy stacjonarnej chcą też wrócić takie internetowe giganty jak Google i Amazon.

Na koniec David podaje przykład marki, która, wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać, w czasie pandemii utrzymała 95% ruchu online i jest to AIRB&B. Wykorzystała ona ten czas też na kampanie brandingowe.

Tyle David, ale to pozwoliło nam odnieść się do sytuacji światowej. Agnieszka Parfienowicz, Mindshare przywołała badania z Polski, które potwierdzają tezy Davida. Marcin Ochmański podkreślił to, co się stało powołując się także na badania agencji Wavemaker o tym, jak bardzo świat osób pracujących w marketingu różnił się w czasie lockdownu od życia przeciętnego Polaka. Okrzyknięte „zamknięcie” dotyczyło tylko niektórych branż. Ruch na trasach praktycznie się nie zmniejszył, większość ludzi (ok. 85%) wychodziła do pracy, zmienił się natomiast sposób poruszania ludzi w miastach. Zaczęliśmy wychodzić i żyć bardziej lokalnie. To podkreślał także Michał Zajdel, Kantar przywołując już badanie konkretnie dotyczące percepcji nośników DOOH, które przez konsumentów zostały ocenione bardzo dobrze, także względem tradycyjnych billboardów.

Katarzyna Ratajczyk, OOHlife.org przywołała wagę kreacji i samej treści na nośnikach oraz innej jej percepcji niż w Internecie i mediach społecznościowych, podkreślając fakt bycia na zewnątrz i doświadczania różnych zdarzeń, a także przekazów „wśród ludzi”. Zwłaszcza, że to medium najbardziej demokratyczne ze wszystkich – nie wyklucza nikogo.

Radek Gołąb, AMS oraz Michał Ptak, Samsung przede wszystkim mówili o możliwościach mediów Digital Out Of Home. Radek podkreślał to, co już zostało zrobione, jak na przykład pierwsze kampanie retargetingowe oraz wagę mediów Out Of Home w budowaniu wizerunku marek.

Spotkanie poprowadził, jak zwykle doskonale, Kuba Sito, Chillizet.

Link do całej debaty (od 8 minuty):