W rocznicę pełnoskalowego wtargnięcia Federacji Rosyjskiej do Ukrainy Jet Line i Warexpo zaprezentują wystawę Olgi Maistrenko „Przedszkole”. Na tygodniową ekspozycję przeznaczono ekrany MORE w 7 miastach Polski (Jet Line) oraz Smart Citylighty w prestiżowych lokalizacjach Warszawy (Warexpo).

Olga Maistrenko, fotografka, Ukrainka, mieszkanka Buczy, blisko 2 tygodnie spędziła z rodziną w piwnicy przedszkola, do którego chodziła jej córka. Piwnica była obliczona na schron dla 100 osób, w szczytowym momencie mieszkało w nim 350 osób, około połowa to dzieci w różnym wieku, od niemowlaków po nastolatków.

Olga i jej 7-letnia dzisiaj córka wyszły z Buczy 8 marca, od 10 marca mieszkają w Warszawie, Olga pracuje w Jet Line.

Na zdjęciach są zatrzymane momenty z przełomu lutego i marca 2022. Dni wyglądają prawie normalne. Dzieci grają w karty, ludzie siedzą na łóżkach, na krzesłach, ktoś przygotowuje posiłek w dużym garnku, ktoś ma przygotowane leki, chłopcy zamiatają podłogę, pies domaga się uwagi. Piwnica została niedawno pomalowana w kolorowe obrazy, na wypadek, gdyby miała ponownie przyjąć dzieci i ich rodziny.

„Kiedy schroniliśmy się w piwnicy przedszkola mojej córki, zabrałam ze sobą aparat. Nie po to, żeby robić tam zdjęcia, tylko żeby nie został zniszczony. Ale ludzie mówili: skoro masz aparat, rób zdjęcia, musisz je robić. To jest nasza historia. Rób. Żeby nikt potem nie powiedział, że tego nie było, że to się nie wydarzyło”.

Fot. Jet Line