Projekt: Business ConsultingKlient: Urząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoLokalizacja: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Będzin

Wszystkie projekty Business Consulting

Inicjatorem akcji promocyjnej z udziałem Antysmogowego Tramwaju był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który od ponad roku realizuje projekt pn. „MOGĘ! zatrzymać SMOG”. Agencja Komunikacji Marketingowej Business Consulting została zaproszona do opracowania koncepcji kreatywnej niestandardowego działania promocyjnego skierowanego do mieszkańców Górnego Śląska. I tak narodził się pomysł przeniesienia kawałka dżungli wprost do centrum miasta. Na przekór smogowi, prosto na tory tramwajowe Metropolii wyjechał wyjątkowy, zielony tramwaj. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach ptaków, wśród zapachu lasu, pasażerowie otrzymywali pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją oraz zestaw gadżetów w klimacie eko, w tym maseczki antysmogowe.


15-21 października 2018 r.


Akcja promocyjna związana z antysmogowym tramwajem była głosem na rzecz zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców Górnego Śląska. Realizacja projektu poprzedzała rozpoczęcie najważniejszego tematycznego wydarzenia, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Tramwaj pojawił się w następujących miastach regionu: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec i Będzin. Kursował jako tramwaj liniowy, zgodnie z codziennym rozkładem jazdy.


Celem kampanii było zwrócenie uwagi mieszkańców Śląska na stan jakości powietrza w regionie narażonym w sposób szczególny na uciążliwości związane ze smogiem (duża gęstość zaludnienia, duża liczba miast, przemysłowych charakter obszaru itp.) oraz edukacja, zachęcanie ludzi do indywidualnych działań w zakresie przeciwdziałania smogowi, wdrażania konkretnych zmian w codziennym życiu. Projekt miał także cel nawigacyjny, czyli skierowanie ludzi w konkretne miejsca, głównie w sieci, w których znajdują się wskazówki i porady związane z zapobieganiem smogowi, a także zasady postępowania w przypadku alarmu antysmogowego.


Za koncepcję, przygotowanie oraz realizację projektu odpowiadał zespół Agencji Komunikacji Marketingowej Business Consulting z Katowic.


Wg danych Press Service, ekwiwalent mediowy antysmogowej kampanii, przewyższył dziesięciokrotnie wysokość wydatków poniesionych na kampanię i wyniósł blisko 1 700 000 zł. Poza osobami biorącymi bezpośredni udział w podróży tramwajem, komunikat kampanii dotarł do ok 7 000 000 osób. W okresie od 11 do 25 października 2018 roku ukazało się łącznie 571 możliwych do zidentyfikowania publikacji, w tym na profilu The Economist oraz w wiodących stacjach telewizyjnych i radiowych oraz w tytułach prasowych w kraju. Warto zaznaczyć, że wszystkie publikacje miały wydźwięk pozytywny. W ten sposób event oparty na idei Antysmogowego tramwaju wykroczył daleko poza ramy „tu i teraz” i stał się wydarzeniem o ogólnopolskim, a nawet światowym, zasięgu.