W czwartek, 30 marca Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa oddał do użytku mieszkańcom wyjątkowy przystanek. EKO wiata – Zielony Przystanek Przy Tężni oraz ciąg wiat na zmodernizowanej ulicy 3 Maja to efekt współpracy Miasta Chorzów i AMS.

Na wspólny projekt Miasta Chorzów i AMS – lidera reklamy Out-of-Home w Polsce składa się system wiat z zielonymi dachami. Jedna z nich – Zielony Przystanek Przy Tężni – zyskała wyjątkową formę. Pokryta zielonym dachem i przyjazna dla ptaków, wyposażona jest w dwa dodatkowe panele z pnącymi roślinami. Pozostałe zielone wiaty – już w standardowej formie – powstały w ramach pionierskiego projektu rewitalizacji ulicy ul. 3 Maja. Projekt harmonijnie splótł się z prowadzoną przez miasto modernizacją tego miejsca. Dzięki temu Chorzów zyskał wyremontowaną i przyjazną mieszkańcom ulicę, na której po raz pierwszy pojawiły się oazy zieleni.

– AMS od lat aktywizuje lokalne społeczności, samorządy i biznes, podkreślając, jak ważna jest komunikacja społeczna dająca poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość i odpowiedzialności za naszą planetę. Tworzenie rozwiązań nature-based solution w miastach przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i społeczne. Cieszymy się, że rozwijamy naszą sieć EKO wiat w tak świadomym ekologicznie mieście jak Chorzów – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS.

– Mieszkańcy miast chcą więcej zieleni, czystego powietrza, więcej natury w miejskiej przestrzeni. Ekologiczne wiaty przystankowe to kolejny krok w drodze koniecznych proekologicznych działań, które powinny być nawykiem, a nawet obowiązkiem każdego z nas. Zalety takiej wiaty przystankowej, oprócz estetyki, produkcji tlenu przez rośliny zielone znajdujące się na dachu, to także ochrona przed wysoką temperaturą dla pasażerów czekających na tramwaje czy autobusy. Tradycyjna, metalowa konstrukcja potrafi rozgrzać się w słońcu do temperatury nawet 45 stopni Celsjusza. Wiaty przystankowe z zielonymi dachami są naturalnie „klimatyzowane”, przyjaźniejsze i bardziej komfortowe dla mieszkańców – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

System zielonych przystanków w Chorzowie będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Jeden dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniża o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest przez Fundację certyfikowane.

Na każdym przystanku znajdują się panele EKO Premium Citylight, czyli prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew.

System EKO wiat AMS obecny jest w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Chorzowie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach – i jest jedynym tego typu systemem w Polsce.

AMS konsekwentnie realizuje strategię współtworzenia miast inteligentnych i od 2018 r. wprowadza do przestrzeni miejskiej meble zaaranżowane tak, aby łączyć rozwiązania reklamowe z duchem ekologii. Spółka jest pionierem w stosowaniu tego podejścia w Polsce.