O wielkim znaczeniu wystawy WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie, już na kilka tygodni przed jej otwarciem, mogli przekonać się mieszkańcy największych miast w całej Polsce. Ikoniczne fotosy z filmów Mistrza wkomponowane w miejski pejzaż ponownie rozbudziły wyobraźnię: Szczecina, Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Pomysłodawcą i Mecenasem intrygującej kampanii „Przystanek WAJDA” w miejskiej przestrzeni jest firma AMS – partner MNK.

Wybór miejsc, w których powstały zjawiskowe przystanki dedykowane twórcy Wesela nie był przypadkowy. To bowiem miasta, których historia (nieraz bardzo burzliwa) wybrzmiewała w filmach Andrzeja Wajdy. W pamięci widzów na stałe zapisały się obrazy powstańczej Warszawy – z Kanału, prężnie rozwijającej się Łodzi z Ziemi obiecanej, rosnącej w siłę Nowej Huty z Człowieka z marmuru czy Gdańska – wypełnionego tłumem stoczniowców zagrzewających wszystkich Polaków do walki o wolność z Człowieka z żelaza. Także forma prezentacji jest nieprzypadkowa. Całe przystanki AMS zostały dedykowane wyłącznie projektowi i oklejone fotosami z filmów związanymi z danymi miejscami. Czekając na autobus lub tramwaj na „Przystanku WAJDA” przeniesiemy się więc do legendarnych filmowych światów reżysera. Dodatkową atrakcją będzie towarzysząca projektowi interaktywna mapa przedstawiająca filmowy szlak Andrzeja Wajdy w Krakowie. To przedsmak tego, co czeka na zwiedzających ekspozycję WAJDA w MNK. – Współtworzą ją przede wszystkim rozpoznawalne motywy ikonograficzne z filmów Wajdy, stanowiące o zasobie naszej wyobraźni. Nie mam wątpliwości, że wystawa będzie panoramą jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Gdzie można znaleźć Przystanek Wajda?

„Przystanek WAJDA” można znaleźć w następujących miastach:

  • Gdańsk, Jana z Kolna, pl. Solidarności (Nowy Port)
  • Katowice, ul. Roździeńskiego, Uniwersytecka
  • Kraków, Konopnickiej, Centrum Kongresowe ICE (kierunek DH Jubilat)
  • Kraków, Al. Solidarności, Struga (kierunek Pl. Centralny)
  • Kraków, Teatr Słowackiego, Basztowa
  • Łódź, Zachodnia, Manufaktura
  • Poznań, ul. Towarowa, al. Niepodległości (Święty Marcin)
  • Szczecin, Firlika, Stocznia Szczecińska (kierunek Ludowa)
  • Warszawa, Hotel Bristol 02
  • Wrocław, ul. Łącznik-Stawowa, Kołłątaja (Borowska)

Pomysłodawcą i Mecenasem projektu „Przystanek WAJDA” jest firma AMS –  partner Muzeum Narodowego w Krakowie. Koncepcja artystyczna – MNK. Współpraca: Krakowskie Biuro Festiwalowe. Kampania potrwa do końca kwietnia 2019 roku.