Czerwcowy Kongres World Out Of Home Organization (WOO) w Hong Kongu zgromadził ponad 400 przedstawicieli branży OOH z całego świata. Merytorycznie odbiegał nieco od bardzo wysokiego poziomu ubiegłorocznego spotkania w Lizbonie, przede wszystkim ze względu na brak kluczowych przedstawicieli wiodących światowych firm. Zdecydowaną większość delegatów stanowili reprezentanci firm z Dalekiego Wschodu, Australii i Nowej Zelandii, regionów, w których reklama OOH odnotowała w ubiegłym roku największe wzrosty.
Według danych WOO globalne wydatki na reklamę Out of Home osiągnęły w 2023 roku 41,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu do 36,2 mld dolarów w 2022 roku. Tym samym przekroczona została „magiczna” bariera 5% udziałów OOH na rynku mediów. OOH stanowi obecnie 5,2% światowych wydatków na reklamę, co oznacza wzrost o 0,5% w stosunku do 2022 roku.
Co ważne, w 2023 roku silny wzrost nastąpił we wszystkich głównych regionach, z których region Azji i Pacyfiku wzrósł o spektakularne 25%. Przede wszystkim ze względu na odbudowę potencjału wykorzystania reklamy OOH w Chinach kontynentalnych po pandemii Covid-19. Pierwszy raz w historii OOH Europa wyprzedziła Amerykę Północną, przekraczając barierę 10 mld dolarów (10,3 mld dolarów).
W szybko i dynamicznie rozwijającej się cyfrowej reklamie Out of Home (Digital OOH) zdecydowanie przoduje Europa z 40% udziałów, przed regionem Azji i Pacyfiku – 36% oraz Ameryką Północną – 30%. Krajem o największym udziale reklamy Digital OOH jest Australia – 75%, a druga w kolejności jest Wielka Brytania – 65%. Duże wzrosty odnotowują również Chiny, Korea Południowa i Malezja.
Interesującą częścią Kongresu WOO były prezentacje poświęcone rozwojowi Retail mediów, przede wszystkim w kontekście wykorzystania Digital OOH i tworzeniu wysoce zróżnicowanych i skutecznych sieci medialnych. Według szacunków WOO już w tym roku Retail media będą stanowić blisko 20% wydatków na reklamę Digital OOH. W dalszym rozwoju ma pomóc sztuczna inteligencja, a bardziej jej integracja z dotychczasową analityką. Sztuczna inteligencja ma pomóc Retail mediom analizować ogromne zbiory danych, identyfikować trendy i dostosowywać kampanie w czasie rzeczywistym, zapewniając tym samym, że treści medialne będą istotne i wciągające.
Niejako w tym kontekście dyskutowano o badaniach, o pomiarze widowni, o zaletach i wadach przyjmowanych rozwiązań merytorycznych i technologicznych. Podkreślano, że badania są i będą kluczowe dla rozwoju branży OOH i wzrostu jej znaczenia na rynku mediów. Mówiono o potrzebie integracji wielu zbiorów danych, a także o weryfikacji danych o widowni, generowanych dla przestrzeni otwartych i zamkniętych. W panelu dyskusyjnym “Measuring the World: The Pace Quickens” wskazano na inną kluczową kwestię: należy pamiętać, że mierzymy widownię, czyli ludzi, oddzielnie od urządzeń.
Warto odnotować także dyskusję dotyczącą dbałości o środowisko naturalne. Branża OOH jest tutaj w awangardzie stosowanych rozwiązań przy produkcji nośników reklamy i ich eksploatacji. Ale, co należy szczególnie podkreślić, dotyczy to głównie Europy i Australii.
W przyszłym roku Kongres WOO odbędzie się w Mexico City.