Miasto Grenoble porządkuje przestrzeń publiczną według własnych wyobrażeń, ale także we współpracy z branżą reklamową. Rozpoczął się tam właśnie montaż nowych wiat przystankowych wyposażonych w nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku i mieszkańcom. Wiaty te służą również ekspozycji reklamy.

Urząd Komunikacji Miasta Grenoble (SMTC) ogłosił na początku tego roku przetarg na dostawę, instalację oraz obsługę i utrzymanie 1 100 wiat przystankowych nowej generacji. Pomysł SMTC jest częścią programu, którego celami są poprawa jakości życia mieszkańców i zrównoważonej mobilności oraz sprostanie rosnącym wymaganiom. Przetarg wygrał globalny lider OOH, firma JCDecaux, która podpisała z miastem 12-letni kontrakt.

Co charakteryzuje nowe wiaty? Nowoczesny design, łatwo rozpoznawalne oznakowanie, informacja o alternatywnych możliwościach transportu: usługi car sharing, rowerów oraz alternatywnych połączeń w pobliżu. Duża przestrzeń dla lokalnej komunikacji i lokalnych instytucji kultury, która może przekazywać informacje kulturalne, turystyczne, rozrywkowe, zawierać kioski z książkami, biblioteki interaktywne. W części wiat znajdzie się usługa Wi-Fi, a wszystkie wyposażone będą w porty USB. Innowacyjne jest montowanie w wiatach anten niskiej częstotliwości, które poprawią zasięg i wydajność sieci komórkowej.

W wiatach znajdą się również cyfrowe wyświetlacze informacji, reklam i interaktywnych treści w czasie rzeczywistym.

Firma JCDecaux wyszła także naprzeciw oczekiwaniom SMTC w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ławki i tylne ściany wiat wykonane będą z wysoce ekologicznego, alpejskiego drewna modrzewiowego, które uzyskało certyfikat FSC lub PEFC (zrównoważone zarządzanie zasobami leśnymi). Oświetlenie wiat zużywać będzie o 68% mniej energii niż dotychczasowe rozwiązania. Oparte na bazie LED z modulacją natężenia światła zagwarantuje najlepszą efektywność w stosunku do jakości i pochodzić będzie w pełni ze źródeł odnawialnych. Utrzymanie w czystości oparte będzie na wykorzystaniu wody deszczowej i produktów przyjaznych środowisku.

/Źródło i zdjęcie: JCDecaux/