AMS rozbudowuje sieć EKO wiat w Krakowie. 13 nowych przystanków z zielonym dachem będzie częścią nowej linii tramwajowej łączącej pętlę Krowodrza Górka z Górką Narodową. Tym samym liczba eko przystanków z prośrodowiskową ofertą reklamową od AMS powiększy się do 127 wiat w 9 miastach.

2 września w Krakowie oddano do użytku mieszkańców 30 nowych wiat przystankowych. 13 z nich to EKO wiaty z zielonym dachem, które poprawiają mikroklimat w mieście, sprzyjają ptakom i owadom, zapewniają retencję wody i redukują ślad węglowy.

– Od 4 września uruchamiamy komunikację tramwajową do północnych osiedli miasta. Od lat na szybkie połączenie z pozostałymi dzielnicami Krakowa czekało tysiące osób. Co ważne, projekt, który kończymy ma szereg proekologicznych rozwiązań, dzięki którym nowa infrastruktura jest bardziej przyjazna dla mieszkańców – ponad 60 proc. torowiska będzie zielona, a dodatkowo – we współpracy z firmą AMS – na przystankach zamontowano specjalne eko-wiaty z dachami, na których rosną rozchodniki – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, jednostki odpowiedzialnej za realizację tej inwestycji.

EKO wiaty AMS to największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczy już ponad 120 obiektów w Polsce. Zielone dachy są samowystarczalne – nie trzeba ich podlewać i pielęgnować, są odporne na mróz i wysokie temperatury, a także umożliwiają wprowadzenie zieleni w miejscach, gdzie ze względów przestrzennych byłoby to praktycznie niemożliwe. Według badania SW Research „EKObarometr” 65% ankietowanych uważa, że zielone dachy na budynkach i przystankach mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu zieleni w miastach.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

– W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego AMS kontynuuje rozbudowę sieci EKO wiat w Krakowie. Trzynaście nowych przystanków z zielonym dachem będzie integralną częścią nowej linii tramwajowej między Krowodrzą Górką a Górką Narodową – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. – Cieszymy się, że władze Krakowa realizując ważne dla mieszkańców inwestycje stawiają na aspekty prośrodowiskowe pokazując tym samym, że troska o środowisko może i powinna iść w parze z rozwojem urbanistycznym – dodaje.
EKO wiaty AMS to również przestrzeń dla odpowiedzialnych marek, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju i ochrony naszej planety. Reklama na przystankach z zielonym dachem daje możliwość reklamy zgodnej z prośrodowiskową ideą marki. Ponadto za każdą reklamę kupioną na EKO wiacie AMS zleca posadzenie drzewa. Dotychczas z tej oferty skorzystali m.in. ŠKODA, L’Oréal, Lenovo Polska, Żabka, Arla Foods czy T-Mobile.
AMS jest pionierem stosowania ekologicznych rozwiązań w branży OOH. Na EKO ofertę firmy składają się: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w 9 miastach, EKO Premium Citylight – prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew, EKO słupy – największa w Polsce sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback – miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight – zestaw proekologicznych rozwiązań obejmujących m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych.

AMS posiada certyfikaty poświadczające uczestnictwo w systemie gwarancji sprzedaży energii z ekologicznych źródeł. W 2022 r. firma przystąpiła do programu EKO Premium Tauron i korzysta z energii elektrycznej, która w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki udziałowi w programie AMS zakupił od Tauron energię pochodzącą z ekologicznych źródeł, zmniejszając emisję CO2 o 650 ton.
Za zielone przystanki, EKO słupy solarne, EKO Backlighty i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego AMS otrzymał dwukrotnie nagrodę Carbon Footprint Challenge Award oraz tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2022 i 2023 r. Ponadto EKO wiata oraz EKO słup zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2021.