Rozwój cyfrowych nośników reklamy OOH na świecie postępuje w wyjątkowo szybkim tempie. Globalnymi liderami wprowadzania nowych technologii cyfrowych pozostają dwie firmy: Clear Channel oraz JCDecaux. W portfolio oferowanych nośników cyfrowych posiadają zarówno ekrany LCD 65” i 75” w standardzie, jak i ekrany LED o powierzchni nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Udział procentowy cyfrowych nośników w sprzedaży OOH w Polsce w latach 2016 – 2020 przedstawia diagram:

W Polsce rola nośników cyfrowych w reklamie OOH jest coraz bardziej znacząca dzięki rozwijającym się technologiom i nowoczesnemu zarządzaniu emisjami przekazu informacji oraz reklamy. W ostatnich pięciu latach sprzedaż w tym segmencie wzrosła niemal trzykrotnie. Trend wzrostowy utrzymuje się również w tym roku. W pierwszym półroczu 2021 roku udział reklamy cyfrowej w OOH wyniósł 12,6%.

Główne zalety reklamy cyfrowej to: emisja komunikatów w czasie rzeczywistym, możliwość ich dopasowania do otoczenia, w którym znajdują się nośniki oraz ukierunkowania na konkretną grupę docelową.

Według Raportu IGRZ na koniec 2020 roku rynek cyfrowej reklamy OOH w Polsce oferował ponad 140 tysięcy nośników indoorowych, blisko 13 tysięcy nośników w city transporcie oraz prawie 650 nośników zewnętrznych, usytuowanych w najlepszych miejscach przestrzeni publicznej.

Niebawem możliwy będzie automatyczny zakup emisji reklam na cyfrowych nośnikach.