Niezwykła, zielona wiata przystankowa AMS stanęła na Skwerze „Sierpnia 1944” na warszawskiej Woli. Powstała zinspiracji mieszkańcówi została zaprojektowana tak, by w jak najlepszysposób im służyć: do sąsiedzkich spotkań, odpoczynku wśród zieleni, a nawet do gry w szachy czy kółko i krzyżyk.

Wiata, której mieszkańcy nadali nazwę „Przystanek Wolność”,nawiązuje do wiat przystankowych, znajdujących się na terenie zabytkowej części Warszawy. Jej kształt i funkcje są jednak nietypowe – na całym dachu przystanku zainstalowany został dywan rozchodnikowy, a jedną z jego ścian tworzą zielone pnącza. Oprócz odpoczynku wśród zieleni mieszkańcy w wiacie mają do dyspozycji stolik do gry w szachy, a dzieci mogą bawić sięw kółko i krzyżyk.

Pomysłodawcąsąsiedzkiej inicjatywy jest Franciszek Gruszczyński-Ręgowski, autor projektu rewitalizacji Skweru „Sierpnia 1944”. – Sąsiedzi poprosili mnie jeszcze, bym poszukał ławki z zadaszeniem– mówi Gruszczyński-Ręgowski. –Realizacja tego pomysłu wydawała się odległą i mglistą przyszłością. Wraz z informacjami wrócił e-mail niespodzianka i wielki prezent. Firma AMS postanowiła użyczyć mieszkańcom Skweru wiatę przystankową, która nawiązuje stylistyką do przystanków miejskich, ale ma też dodatkowe funkcje, które sprawiają, że jest to wspaniały mebel miejski, a także ozdoba. Mieszkańcy chcieli, by jego nazwa nawiązywała do trudnej historii, ale jednocześnie, by Skwer był miejscem żywym, przyjaznym i po prostu pięknym– dodaje pomysłodawca.

– Realizacja tego projektu była dla nas wielką przyjemnością. W skali mikro, w jednym egzemplarzu zrealizowaliśmy w praktyce ideę smart city–tworzenie miasta inteligentnego poprzez ekologiczne, nowoczesne oraz funkcjonalne rozwiązania, i co w smart citynajważniejsze – stworzonew dialogu z mieszkańcami– mówi Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu AMS.

W 2018 roku proekologiczny projekt „Zielone przystanki” został zrealizowany przez AMS w Krakowie. Na przystankach pojawiły się ekologiczne moduły, których głównym motywem są żywe rośliny, tworzące naturalną ochronę antysmogową. Projekt został nagrodzony srebrem w konkursie Innovation 2019.

Oficjalne otwarcie „Przystanku Wolność” odbyło się 4 sierpnia 2019 r. w Warszawie.